Najpopularniejsze rodzaje węgla kamiennego to orzech, groszek i miał. Ekogroszek to węgiel kamienny o wielkości ziaren od 8 do 25 mm, niskiej zawartości siarki i popiołu (do 10%), sprzedawany w workach. Niska zawartość siarki (do 1%) sprawia, że kotły mniej korodują pod wpływem kwasu siarkowego powstającego w wyniku reakcji siarki z parą wodną. Niska zawartość popiołu i wilgoci oznacza większą wydajność paliwa.

Węgiel to opał, który zapewnia ciepło za niską cenę dla tego od wielu lat dynamicznie rozwija się rynek nowoczesnych urządzeń grzewczych spalających węgiel. Ale wysoka sprawność pieca węglowego zależy też od jakości i rodzaju węgla, jakim palimy.

Węgiel kamienny: sposób na tanie ogrzewanie

Nowoczesne piece węglowe mogą osiągać sprawność spalania nawet 90%. Przy relatywnie niskich cenach węgla w stosunku innych paliw koszt ogrzewania tym rodzajem opału jest najniższy. Osiągnięcie wysokiej sprawności jest możliwe tylko wtedy, gdy stosuje się odpowiedni rodzaj węgla o dobrej jakości.

Wartość energetyczna węgla, nazywana jego kalorycznością, jest różna – węgiel Maaxx ma od 24 do 30 MJ/kg. Zależy np. od sortymentu (im mniejsze ziarna, tym mniejsza wartość opałowa) czy pochodzenia z danej kopalni. Stosując węgiel sprawdzony pod względem jakościowym mamy niższe roczne koszty ogrzewania budynku, a dodatkowo ograniczamy emisję substancji szkodliwych.

Zależnie od wielkości ziarna rozróżnia się następujące sortymenty węgla:
mułowe – wielkość ziaren do 1 mm.
miałowe – wielkość ziaren do 31,5 mm,
drobne – wielkość ziaren do 50 mm
średnie (groszek) – wielkość ziaren 8-31,5 mm,
grube (kęsy, węgiel kostka, orzech) – wielkość ziaren powyżej 25 mm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.