Wartość opałowa

Kaloryczność ekogroszku to jeden z głównych czynników, który uwzględnia się podczas zakupu paliwa w okresie grzewczym. Wartość opałową wyraża się w megadżulach na kilogram (MJ/kg). To wartość, która mówi, ile energii jesteśmy w stanie uzyskać ze spalania jednego kilograma surowca. Im wyższa kaloryczność, tym więcej ciepła jest produkowanego przy mniejszym spalaniu paliwa. Wysoka kaloryczność ekogroszku zagwarantuje optymalną temperaturę ogrzewania podczas najzimniejszych dni w okresie grzewczym.

Jaki ekogroszek wybrać?

Przy wyborze ekogroszku należy zwrócić uwagę na jego kaloryczność. Wysoka jest w stanie zapewnić najwyższą moc grzewczą, przy niskim zużyciu surowca. Kaloryczność dostępnego węgla to około 24-30MJ/kg. Węgiel o mniejszej wartości opałowej sprawia, że utrzymywanie stałej temperatury sprawia, że częściej musimy dokładać materiałów opałowych i usuwać popiół. Węgiel o wyższej kaloryczności będzie wydajniejszy, ale też przy paleniu na niskiej mocy trudno dopalić go do końca. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja zarówno w wysokokaloryczny ekogroszek, jak Maaxx 29 Ultra+ oraz opcję o mniejszej wartości opałowej, jak tańszy ekogroszek Maaxx 25 Super. W zależności od temperatury na zewnątrz, mogą być one używane opcjonalnie.

Charakterystyka węgla wykorzystywanego do produkcji ekogroszku

Węgiel definiują takie parametry, jak:
kaloryczność,
zawartość popiołu podczas spalania,
wilgotność,
zawartość siarki.

Wartość opałowa, wahająca się od 24 do 30 MJ/kg jest podstawowym wyznacznikiem klasy węgla kamiennego, decydującym o jego wartości energetycznej.

Dzięki bardzo dobrym parametrom opałowym potrzeba mniej wysokokalorycznego ekogroszku w porównaniu do innych materiałów opałowych lub ekogroszku o niższej kaloryczności.

Wysokokaloryczny ekogroszek

Maaxx to wyłącznie wysokiej jakości, sprawdzony ekogroszek. Pakowany w 25-kilogramowe opakowaniach, dzięki czemu jest wygodny w użytkowaniu oraz pozwala zachować czystość w kotłowniach. Zamówiony ekogroszek wysyłamy na bezzwrotnych paletach.

Oferowany przez nas wysokokaloryczny ekogroszek MAAXX PREMIUM lub MAAXX ULTRA+ to gwarancja dobrych parametrów spalania, niskiej obecności siarki i niewielkiej ilości popiołu, który powstaje po spalaniu.

Ekogroszek z dobrym stosunkiem ceny do jakości

Aby zobaczyć, czy ekogroszek ma dobry stosunk ceny do jakości, należy porównać dwa czynniki – wartość opałową i koszt. Rzeczywista cena ciepła to koszt tony węgla podzielony przez wartość opałową. Podczas zakupu należy zwracać uwagę na wartość opałową. W naszym przypadku jest to np. 24-26 MJ/kg (MAAXX SUPER) lub 28-30 MJ/kg (MAAXX ULTRA+).

Ekogroszek wysokokaloryczny – czy się opłaca?

Wysokokaloryczny ekogroszek pali się o dłużej, ma większą moc cieplną, a zatem starcza na wiele dłużej. Warto o tym pamiętać przed zakupem, gdyż oszczędności wynikającej z zakupu niskiej jakości surowca, mogą w dłuższym czasie powodować dokupowanie opału, częstsze serwisowanie kotła.