1. Nie zasłaniaj grzejników.

Nie utrudniaj cyrkulacji ciepłego powietrza i tworzenia ciepłych kominów za zasłonami, szafkami itp. Przy słabej cyrkulacji grzejniki muszą bardziej się rozgrzać, co powoduje wyższe koszty ogrzewania.

2. Zastosuj srebrzystą folię odbijającą ciepło.

Zamontuj srebrną folię na ścianie za kaloryferem. Odbija ona promieniowanie cieplne umożliwiając efektywniejsze nagrzewanie powietrza w pomieszczeniu a z drugiej strony stanowi izolację ograniczającą wypromieniowywanie ciepła w ścianę zewnętrzną budynku, która jest chłodniejsza.

3. Uszczelnij okna, drzwi.

Unikać wpuszczania do domu zimnego powietrza. Warto przejechać wokół okien i drzwi ręką, aby sprawdzić czy gdzieś nie wieje. Jeśli tak, to należy wymienić uszczelki.

4. Cieplej się ubieraj.

Zamiast mocno grzać i chodzić w krótkim rękawku lepiej założyć grubszy sweter i przykręcić lekko kaloryfery. Przez cały okres grzewczy oszczędności będą zauważalne.

5. Zakręć kaloryfery przed wietrzeniem domu.

Na obniżenie temperatury w pomieszczeniu, termostat reaguje zwiększeniem temperatury, bo chce utrzymać temperaturę w pomieszczeniu.

6. Wietrz intensywnie, ale krótko.

Otwórz okna na oścież. Kilka minut wietrzenia wystarczy. Pomieszczenie nie zostanie całkowicie wyziębione, a jednocześnie będzie przewietrzone.

7. Odpowietrz grzejniki.

Jeśli kaloryfer słabo grzeje przy maksymalnym nastawieniu, to trzeba go odpowietrzyć.

8. Odsłaniaj okna, gdy jest słońce.

Jeśli świeci słońce, to warto odsłonić wszystkie firanki, zasłony, żaluzje i rolety i pozwalać światłu wpadać do pomieszczeń.

9. Unikaj przeciągów.

Zamykaj drzwi pomiędzy pomieszczeniami. Po to, by ograniczyć przeciągi i wymianę powietrza z chłodniejszymi pokojami. Nie ma potrzeby, żeby sypialnia miała taką samą temperaturę jak kuchnia.

10. Przykręć kaloryfery gdy wychodzisz z domu.

Nie ma potrzeby utrzymywania wysokiej temperatury, gdy przez 8 godzin nie ma nikogo w domu.

11. Zakręć kaloryfery gdy idziesz spać.

W niższej temperaturze lepiej się śpi. Wystarczy 18-19 stopni. Oczywiście należy przykręcić kaloryfery we wszystkich pomieszczeniach, w których nie śpimy i ograniczyć ogrzewanie.

12. Ogrzewaj się ciepłem sąsiadów.

Jeśli masz mieszkanie w środku bloku lub dom szeregowy to twoje ściany dość mocno dogrzewają sąsiedzi i nie musisz się martwić gdy wyjeżdżasz na 2 tygodnie na narty i wyłączyłeś całkiem kaloryfery. Ciepło przenika także przez podłogi i sufity.

13. Pomyśl o alternatywnym dogrzewaniu

Kominek świetnie się sprawdza w takiej sytuacji, ale nawet mieszkając w bloku można np. upieczeniu czegoś w piekarniku, nie zamykać go dopóki całe ciepło z niego nie przeniknie do pomieszczenia.

14. Dbaj o koszty ogrzewania przestrzeni wspólnych.

Mieszkasz w bloku i masz na klatce wysoką temperaturę – przykręć grzejniki. A może ktoś otworzył okno na klatce? Zamknij je. Zwróć uwagę administratorowi również wtedy, gdy mocno wieje od zamkniętych okien – trzeba wymienić uszczelki.

15. Ciepłe skarpety i nogi na sofie.

Jeśli zimno ci w stopy to zamiast podręcać kaloryfer załóż cieplejsze skarpety i trzymaj nogi np. na sofie jak oglądasz TV. Przy podłodze zawsze jest najzimniejsze powietrze.

16. Spędzajcie czas wspólnie.

Na ile to możliwe w zimne dni grzej normalnie tylko w tych pomieszczeniach, gdzie trzeba. Spędzaj czas z rodziną np. w salonie a w pozostałych utrzymuj minimalną temperaturę. Poza tym każdy człowiek wydziela ciepło, więc im więcej osób znajduje się w jednym pomieszczeniu, tym mniejsze jest zapotrzebowanie na ogrzewanie kaloryferami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.