Spis treści
Aktualne trendy są jasne: wszyscy i wszystko powinno zmierzać w kierunku odnawialnych źródeł energii. Chociaż wizja przyszłości została już określona, to na razie wciąż jednym z najważniejszych paliw jest węgiel i nic nie zapowiada zmian. Jednocześnie nawet w przypadku węgla można obrać bardziej ekologiczny kierunek, np. przez wybór lepszego jakościowo, a co za tym idzie bardziej efektywnego opału. Jak to sprawdzić? Określają to parametry węgla.
Jakie są podstawowe parametry węgla?
Parametry węgla są bardzo istotne w zasadzie dla każdego odbiorcy. Zawierają mierzalne cechy określające jakość surowca, w tym: efektywność spalania i uzyskiwanego ciepła, wpływ na środowisko (emisje siarki i CO2) i znaczenie ekonomiczne.
Jakie są podstawowe parametry węgla?
- Kaloryczność węgla – Teoretyczne maksimum energii, którą można uzyskać z opału. Z reguły jednak zamiast kaloryczności podane będą dane o wartości opałowej. Oba określenia są do siebie zbliżone, ale nie tożsame.
- Wartość opałowa węgla – Realne określenie energii uzyskiwanej z jednostki masy węgla. Wartość opałowa jest bardziej praktycznym parametrem, gdyż uwzględnia straty wynikające z potrzeby odparowania wilgoci. Z reguły określa się ją w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Im wyższa wartość, tym lepsze paliwo.
- Zawartość popiołu – Im mniejsza, tym lepszy opał. Określa, ile popiołu zostaje po spalaniu, czyli ile będziesz miał pracy przy czyszczeniu pieca. Duża zawartość obniża wartość opałową.
- Zawartość siarki – Im mniejsza, tym lepiej. Określa ilość zanieczyszczeń trafiających do atmosfery. Duża zawartość obniża wartość opałową.
- Wilgotność – Zawartość wody w węglu. Duża zawartość obniża wartość opałową. Zazwyczaj po prostu ujęta w wartości opałowej.
Jakie parametry ma dobry węgiel?
Można właściwie powiedzieć, że z powyższej listy podstawowych parametrów węgla wynika, czym cechuje się dobry węgiel. Postarajmy się to jednak podsumować i zebrać w jedną całość. Jakie parametry ma dobry węgiel?
Dobry węgiel charakteryzuje się:
- wysoką wartością opałową węgla, najlepiej powyżej 25 MJ/kg,
- niską zawartością popiołu, najlepiej poniżej 10%,
- niską zawartością siarki, najlepiej poniżej 0,5%,
- niską wilgotnością, najlepiej poniżej 10%.
Węgiel o wysokiej kaloryczności i niskiej wilgotności zapewnia większą ilość energii podczas spalania. Z kolei zbyt duża zawartość siarki i popiołu obniża efektywność energetyczną oraz zwiększa koszty obsługi kotłów i filtrów.
Warto również pamiętać o tym, że parametry węgla mają wpływ na jego cenę. Co logiczne, węgiel wyższej jakości będzie droższy, aczkolwiek wiąże się to z wieloma zaletami. Nawet jeśli nie zależy wam na mniejszych emisjach i ekologii, lepszy węgiel przekłada się na dłuższe palenie, mniejszą częstotliwość uzupełniania paliwa, a także mniej pracy przy obsłudze pieca.
Parametry węgla kamiennego i brunatnego – porównanie
Niestety, ale między oboma rodzajami węgla jest spora różnica na niekorzyść węgla brunatnego. Węgiel kamienny ma wyższą kaloryczność (około 20-30 MJ/kg) i niższą wilgotność w porównaniu do węgla brunatnego. Ten charakteryzuje się kalorycznością rzędu 8-12 MJ/kg i wysoką wilgotnością (nawet do 50%). To wszystko sprawia, że co prawda węgiel brunatny jest tańszy, ale jest mniej efektywny energetycznie. Dużo mniej efektywny.
Jak przechowywać węgiel, aby zachować jego parametry?
Parametry węgla nie są stałe. Najczęstszym powodem, przez który ulegają zmianie, są warunki przechowywania. Składowanie węgla na otwartym terenie naraża go na deszcz, co zwiększa zawartość wilgoci, która bardzo negatywnie odbija się na jego wartości opałowej. W końcu jak już mówiliśmy wcześniej, energia potrzebna na odparowanie wody to energia stracona. W rzeczywistości węgiel jest nawet bardziej delikatny – wystarczy wilgotne pomieszczenie.
Jak przechowywać węgiel, żeby zachował swoje parametry?
- Przechowuj go w suchym miejscu, gdzie nie będzie narażony na warunki atmosferyczne pokroju deszczu.
- Unikaj kontaktu z wilgocią z gleby. Warto zapewnić odpowiedni pojemnik lub podest.
- Zapewnij dobrą wentylację, aby uniknąć kondensacji pary wodnej.
Świetnym sposobem jest również kupno węgla workowanego, który jest dostępny w ofercie Maaxx. Węgiel workowany to gwarancja jednolitych parametrów, dzięki ochronie węgla przed warunkami zewnętrznymi. W dodatku łatwiej go składować, przenosić i używać: otwierasz tylko jeden worek na raz!