Spis treści
- 1. Na czym polega proces kruszenia węgla na ekogroszek?
- 2. Domowe sposoby kruszenia węgla na ekogroszek
- 3. Jak pokruszenie węgla na ekogroszek wpływa na jego jakość?
- 4. Ile kosztuje kruszenie węgla na ekogroszek?
- 5. Jaki węgiel do kruszenia na ekogroszek?
- 6. Zalety kruszenia węgla na ekogroszek
- 7. Wady kruszenia węgla na ekogroszek
Ekogroszek w ostatnich latach zyskał sporą popularność i uznanie wśród ludzi szukających najlepszego źródła ogrzewania. Wydajne źródło ciepła pod względem wartości opałowej i budżetu nie zatrzymuje jednak użytkowników przed kolejnymi oszczędnościami. Jednym z takich sposobów jest samodzielne kruszenie węgla na ekogroszek. Czy to w ogóle ma sens i się opłaca?
Na czym polega proces kruszenia węgla na ekogroszek?
Właściwości ekogroszku (wysoka kaloryczność, zmniejszona emisja i przystosowanie do nowoczesnych pieców) sprawiają, że jest niezwykle atrakcyjną opcją dla wielu konsumentów. Zanim jednak to paliwo osiągnie takie właściwości spalania, musi zostać przetworzone. Stąd właśnie kruszenie węgla na ekogroszek, które jest składową tego procesu.
Proces kruszenia węgla na ekogroszek nie jest skomplikowany. Jest to dosłownie rozdrabnianie większych kawałków węgla na mniejsze, jednolite granulki. Docelowo granulacja ma wynosić 5-25 mm, co osiąga się, przesiewając to, co uzyska się z kruszenia. Taki rozdrobniony węgiel zapewnia jednolitą jakość produktu, która przekłada się na równomierne spalanie i nie powoduje zatorów w piecu.
Domowe sposoby kruszenia węgla na ekogroszek
Kruszenie węgla na ekogroszek kojarzy się z czynnością na tyle prostą, że wiele osób wpada na pomysł oszczędności przez samodzielne wykonywanie tego działania. Owszem, kruszenie węgla na ekogroszek nie jest skomplikowaną czynnością, ale raczej nie w warunkach domowych.
W teorii kruszyć węgiel na ekogroszek można nawet młotkiem i siłą własnych mięśni. W praktyce jest to jednak zupełnie bez sensu. Zużycie ekogroszku mierzy się w tonach. Własnoręczne przerobienie takiej ilości opału to prawdziwa syzyfowa praca. W dodatku powoduje to mnóstwo odpadów, brudu i nie daje możliwości odpowiedniej kontroli granulacji.
Przemysłowy proces kruszenia węgla na ekogroszek odbywa się na dużą skalę przez przystosowane maszyny. Owszem, można chałupniczo stworzyć podobną maszynę, ale zajmie ona mnóstwo miejsca, zużyje bardzo dużo prądu, wymaga odpowiednich warunków składowania oraz wciąż pracy człowieka. Zdecydowanie lepiej nie tracić czasu i zamówić gotowy ekogroszek od Maaxx, który jest prosty w składowaniu i gotowy do pracy.
Jak pokruszenie węgla na ekogroszek wpływa na jego jakość?
Własnoręczne kruszenie węgla na ekogroszek jest nie tylko nieefektywne pod względem własnej pracy. Jest nieefektywne, ponieważ dużo trudniej utrzymać jednolitą granulację, która ma duży wpływ na jego właściwości podczas spalania. Jednakowo drobny ekogroszek spala się równomiernie, co prowadzi do spójnej mocy i zmniejszenia ilości odpadów.
Pokruszony węgiel nie może być ani za duży, ani za mały. Największy problem będzie z tym drugim rezultatem – przy kruszeniu powstanie sporo materiału, który można nazwać „miałem”. Zbyt drobny węgiel (w postaci miału) spala się zbyt szybko i powoduje skoki temperatury, przez co jest nieefektywny.
Ile kosztuje kruszenie węgla na ekogroszek?
Jak już wspomnieliśmy: własnoręczne kruszenie węgla na ekogroszek jest raczej niepoliczalne. Jest to trudna, czasochłonna i żmudna praca, która dodatkowo znacząco podwyższa rachunki za prąd i zajmuje dużo cennej powierzchni. Istnieją jednak w internecie firmy, które pokruszą twój węgiel na ekogroszek. Ceny będą różnić się w zależności od regionu, jednak można przyjąć minimum 150 zł za tonę.
Na pierwszy rzut oka to upraszcza obliczenia, jednak nie zapomnijcie, że to nie wszystko. Węgiel trzeba tam dowieźć, a następnie zabrać go z powrotem. To podwyższa koszt o cenę benzyny oraz własnych roboczogodzin, co nie wydaje się już tak opłacalne. Nie mówiąc już o tym, że luźny ekogroszek jest dużo trudniej składować niż pakowany w worki. Oszczędź sobie pracy i lepiej od razu zamów workowany ekogroszek w Maaxx – dostawa gratis!
Jaki węgiel do kruszenia na ekogroszek?
Nie każdy gatunek węgla nadaje się do kruszenia na ekogroszek. Pamiętajcie o tym, zanim kupicie najtańsze „czarne złoto”, które okaże się bezużyteczne. Wybierając węgiel do kruszenia na ekogroszek, ważne jest, żeby wybrać typ, który oferuje stałą jakość i wydajność. Taki, który po rozdrobnieniu spełni wysokie wymagania nowoczesnych pieców. Dobrym przykładem takiego paliwa jest węgiel z Kazachstanu.
Zalety kruszenia węgla na ekogroszek
Podsumujmy temat: jakie są zalety kruszenia węgla na ekogroszek?
- Możliwa potencjalna obniżka kosztów bezpośrednich.
- Możliwość przerobienia „zwykłego” węgla na lepszy produkt.
W rzeczywistości kruszenie węgla na ekogroszek nie ma wielu zalet. Ze względu na potrzebę doliczenia robocizny, czasu, wysiłku a potencjalnie również prądu i powierzchni jest to raczej nieopłacalny projekt. Przynajmniej, o ile nie zajdą jakieś specjalne okoliczności.
Wady kruszenia węgla na ekogroszek
Jakie są wady kruszenia węgla na ekogroszek?
- Jest to wyjątkowo czasochłonne zajęcie przy pracy ręcznej.
- Kupno lub złożenie maszyny wymaga dodatkowych środków oraz miejsca o konkretnych warunkach.
- Wyższe rachunki za prąd.
- Trudniejsze w przechowywaniu.
- W rzeczywistości nie masz kontroli nad jakością ostatecznego produktu.
Nie jest to nic odkrywczego. Już z naszej analizy wychodzi jasny obraz: kruszenie węgla na ekogroszek nie jest opłacalne. Zdecydowanie lepiej kupić od razu gotowy produkt, który będzie spełniał wszystkie normy. Taki ekogroszek dostaniesz w Maaxx. Oszczędzasz czas, energię, a także pieniądze, gdyż dostawa na terenie całej Polski jest gratis.