Spis treści
Ekogroszek to prawdziwy król, jeśli chodzi o ekologiczne paliwo. Łatwa dostępność, wysoka kaloryczność i dopasowanie do nowoczesnych, wydajnych kotłów zaowocowały jego niesamowitą popularnością. Niestety ze względu na liczbę odmian wybór ekogroszku może być prawdziwym wyzwaniem dla początkujących. Sprawdźmy, jaki ekogroszek wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie.
Jaki ekogroszek wybrać? Podstawowe informacje
Ekogroszek to specjalnie wyselekcjonowane paliwo, które charakteryzuje się jednolitymi ziarnami o małej średnicy (z reguły od 5 do 25 mm). Taka forma paliwa pozwala na ściślejsze określenie jego parametrów, a co za tym idzie równomierne spalanie i możliwość precyzyjniejszego określenia zapotrzebowania. Zazwyczaj jest produkowany z węgla kamiennego, który w wyniku granulacji zyskuje na jakości przez utratę związków siarki i wilgoci. Istnieją również odmiany tworzone z innych materiałów.
Na jakie kryteria zwracać uwagę, wybierając najlepszy ekogroszek?
Wybierając ekogroszek, trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów. Oto one!
- Kaloryczność (wartość opałowa) – Można spokojnie uznać ją za najważniejszy parametr. Określa, ile energii (ciepła) dostarczy ekogroszek podczas spalania. Im wyższa wartość, tym lepiej – oznacza to mniejsze zużycie ekogroszku do uzyskania tej samej ilości ciepła, co przekłada się również na rzadszą potrzebę uzupełniania opału.
- Zawartość popiołu – Procentowo określa ilość pozostałości, które pozostają po spaleniu ekogroszku. Im niższa zawartość popiołu (najlepiej poniżej 10%), tym mniej odpadów, które trzeba usuwać z pieca. Niska zawartość popiołu oznacza także mniej problemów z zanieczyszczeniem kotła i systemu kominowego, co wpływa na wydłużenie żywotności pieca.
- Zawartość siarki – Ma duże znaczenie dla środowiska, ale też dla trwałości pieca. Wysoka zawartość siarki powoduje emisję szkodliwych gazów i może prowadzić do powstawania korozji wewnątrz pieca. Warto wybierać ekogroszek z niską zawartością siarki (najlepiej poniżej 0,6%), co ogranicza ryzyko uszkodzeń i jest bardziej ekologiczne.
- Wilgotność – Ściśle powiązana z kalorycznością. Ma duży wpływ na wartość opałową, gdyż wysoka zawartość wilgotności sprawia, że część energii musi zostać zużyta na odparowanie wody. Optymalnie, w celu zapewnienia wydajnego i bezproblemowego spalania, wilgotność powinna być jak najniższa.
- Granulacja – Jak już wspomnieliśmy wcześniej, to właśnie jednolita granulacja pozwala na precyzyjne utrzymanie jakości ekogroszku na jednym poziomie. Zbyt duże ziarna mogą zapychać podajnik i przepływ powietrza, natomiast zbyt małe mogą spalać się zbyt szybko. Zalecana wielkość ziaren wynosi między 5 a 25 mm. Warto jednak pamiętać, że wielkość musi być dopasowana do rodzaju pieca.
- Sprawdzony producent oferujący ekogroszek z certyfikatem jakości – Oczywista oczywistość, aczkolwiek nie wszyscy wiedzą o tym, że jakość ekogroszku można określić certyfikatem. Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj najlepszy ekogroszek w Maaxx!
Jaki ekogroszek wybrać: luzem, czy workowany?
Jest to pytanie z gatunku tych, na które jest tyle opinii, ile osób, które je wypowiadają. My jednak uważamy, że wybór nie jest skomplikowany. Z jednej strony ekogroszek luzem zazwyczaj jest tańszy… ale to właściwie koniec jego zalet. W rzeczywistości oznacza to problemy w transporcie, składowaniu (i przenoszeniu na miejsce), trudności z uzupełnianiem pieca i brud. Mnóstwo brudu, ciągłego sprzątania i dbania o warunki przechowywania, np. o odpowiednią wilgotność. W dodatku oszczędności zazwyczaj są niewielkie – i to nawet nie licząc wszystkich roboczogodzin związanych z powyższymi utrapieniami.
Ekogroszek workowany przychodzi natomiast, a właściwie przyjeżdża, z całą paletą zalet!
- Po pierwsze nasz ekogroszek faktycznie do ciebie przyjedzie. Do każdego zakupu dorzucamy transport kompletnie za darmo pod sam dom. Nie tracisz czasu na dojazdy i wdychanie wątpliwej jakości powietrza dzielnic przemysłowych.
- Składowanie jest dużo łatwiejsze. Ekogroszek workowany jest dużo łatwiejszy nie tylko w przenoszeniu, ale również w składowaniu, gdyż worki jest dużo łatwiej ułożyć jeden na drugim.
- Łatwiejsze uzupełnienia pieca. Dużo prościej jest dosypać groszku z małego worka niż łopatą z hałdy.
- Łatwiejsze przechowywanie. Każdy worek jest szczelnie zamknięty, dzięki czemu ekogroszek zachowuje swoje właściwości opałowe w sterylnych warunkach. Możesz go nawet składować na zewnątrz.
- Czystość. Ekogroszek workowany nie brudzi rąk, ubrań, ani pomieszczenia, w którym się znajduje.
Podsumowując: nawet jeśli delikatna różnica w cenie będzie na korzyść ekogroszku luzem, to zaoszczędzony czas jest bezcenny. Ekogroszek workowany to nie tylko wygoda – to wiele godzin, które możesz spędzić z rodziną.
Gdzie kupić najlepszy ekogroszek?
Myślę, że już znasz odpowiedź na to pytanie. W Maaxx czeka na ciebie szeroka oferta ekogroszku najwyższej jakości. Bez problemu wybierzesz odpowiedni, a jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości – zadzwoń do nas, a my je rozwiejemy. Nie czekaj. Zaopatrz się w najlepszy ekogroszek na zimę już dziś!