Spis treści
Wybór odpowiedniego opału do domu ma ogromne znaczenie. W tej decyzji zamyka się efektywność energetyczna, koszty ogrzewania, czy wpływ na środowisko. W dzisiejszym świecie dobór odpowiedniego opału pozwala na dopasowanie wielu cech do swoich potrzeb, ale sprawia też, że ostateczna decyzja może być bardziej skomplikowana. W końcu skąd mamy wiedzieć, czym się różni groszek od węgla groszku? Sprawdźmy!
Czym się różni groszek od węgla groszku?
Najważniejsze różnice między groszkiem i węglem groszkiem wynikają z ich jakości oraz przeznaczenia. Przyjrzyjmy się bliżej różnicom!
- Rozmiar – Oba produkty są węglem przetworzonym do postaci o małej granulacji (z reguły średnica wynosi 5-25 mm). W przypadku węgla groszku granulacja jest bardziej jednorodna, co jest kluczowe dla kotłów z podajnikiem.
- Skład i czystość – Groszek zawiera większe ilości siarki, popiołu i innych zanieczyszczeń. Mówiąc wprost: jest niższej jakości od węgla groszku, który w czasie produkcji jest pozbawiany szkodliwych związków.
- Kaloryczność – W zgodzie z powyższym punktem: gorszy jakościowo groszek ma niższą kaloryczność od węgla groszku. Z reguły jest to ok. 18-24 MJ/kg w przypadku groszku i powyżej 24 MJ/kg w przypadku węgla groszku.
- Przeznaczenie – Groszek można stosować w tradycyjnych piecach i kominkach. Węgiel groszek natomiast jest tworzony z myślą o nowoczesnych kotłach z automatycznym podajnikiem.
- Ekologia – Groszek ze względu na swój skład generuje więcej zanieczyszczeń niż węgiel groszek.
- Cena – Wady groszku mają swoje odzwierciedlenie w cenie. Jest bardziej przystępny cenowo od węgla groszku, jednak wymaga częstszego czyszczenia pieca i uzupełniania opału.
Jaka jest różnica między groszkiem a węglem groszkiem?
Tworzeniu obu produktów przyświecały te same idee: opał o małej granulacji pozwala na lepsze palenie i równomierne wytwarzanie ciepła. Całe paliwo również ulega spaleniu równomiernemu więc łatwiej o dosypywanie do pieca i czyszczenie. Te wszystkie zalety to wynik małej średnicy obu rodzajów groszków.
W przypadku groszku to jednak koniec zalet. Jest to wciąż „zwykły” węgiel o niskiej jakości. Pewnym plusem może być fakt, że nadaje się do starych typów pieców i kotłów, ale i tak wymaga częstego uzupełniania i czyszczenia.
Węgiel groszek to nowoczesne paliwo, które odpowiada na potrzeby współczesnych ludzi. W czasie produkcji pozbywa się z paliwa szkodliwych związków, co jest nie tylko dobre dla atmosfery, ale również twoich najbliższych w bezpośrednim otoczeniu domu. Jednocześnie wysoka jakość ma swoje odzwierciedlenie w długim paleniu, a także dopasowaniu do nowoczesnych automatycznych pieców, które ułatwiają życie.
Groszek a węgiel groszek – wady i zalety
Wiemy już prawie wszystko, zatem kierujmy się w stronę podsumowania. Jakie są zalety i wady groszku i węgla groszku?
Zalety groszku:
- niższa cena (aczkolwiek za niższą wartość opałową),
- możliwość użycia w różnych typach pieców (można je używać w piecach starego typu),
- szeroka dostępność.
Wady groszku:
- większe zanieczyszczenie środowiska i powietrza w najbliższej okolicy twojego domu,
- niższa wartość opałowa,
- brak certyfikatów jakości,
- powoduje potrzebę częstszego czyszczenia pieca i uzupełniania paliwa ręcznie.
Zalety węgla groszku:
- wyższa wartość opałowa – najlepszy węgiel groszek wystarczy na dłużej przy tej samej ilości paliwa,
- bardziej przyjazny dla środowiska przez mniejsze emisje,
- łatwiejsza obsługa w nowoczesnych automatycznych kotłach i piecach,
- certyfikaty jakości.
Wady węgla groszku:
- wyższa cena (aczkolwiek można zakupić mniejszą ilość ze względu na wyższą kaloryczność),
- może wymagać wymiany pieca na nowszy.
Co wybrać – groszek, czy węgiel groszek?
Chociaż ze względu na nazwę i podobieństwo w wyglądzie można łatwo się pomylić, w rzeczywistości są to produkty przeznaczone dla dwóch kompletnie odmiennych grup ludzi.
- Jeśli posiadasz nowoczesny kocioł z podajnikiem i zależy Ci na ekologii, wybierz węgiel groszek.
- Jeśli masz starszy piec i chcesz obniżyć koszty ogrzewania, groszek może być lepszym rozwiązaniem.
Ze względu na to wszystko, może się okazać, że w rzeczywistości nie masz wyboru, bo do twoich zastosowań pasuje tylko jedno z powyższych paliw.