Spis treści
Akcyza na węgiel, jak i każda inna akcyza, to temat, który zawsze wzbudza wiele emocji. Jako podatek nakładany właśnie po to, żeby zniechęcić konsumentów do zakupu, wprost przekłada się na rosnące koszty życia. Stąd, gdy z jednej strony akcyza ma działać pozytywnie na ekologię, z drugiej jest trudna w odbiorze dla użytkowników. Sprawdźmy, czym jest akcyza na węgiel i co powinniście o niej wiedzieć.
Co to jest akcyza na węgiel?
Akcyza (podatek akcyzowy) to jedna z form podatku pośredniego nakładanego na niektóre wyroby konsumpcyjne. W skali kraju pozwala na łatwe wpływy do budżetu państwa. Nałożona jest najczęściej na dobra infrastrukturalne (energia, paliwa), czy konsumowane na masową skalę (używki pokroju alkoholu i papierosów).
Idealnie w tak przedstawiony obraz wpisuje się akcyza na węgiel. Wprowadzenie jej jest efektem krajowych i unijnych działań mających na celu ochronę środowiska oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Podatek ten ma skłonić konsumentów do bardziej odpowiedzialnego korzystania z paliw kopalnych oraz do poszukiwania alternatywnych, ekologicznych źródeł energii. Dotyczy zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Jego celem poza regulowaniem konsumpcji węgla, jest generowanie dochodów budżetowych, które mogą być przeznaczane m.in. na działania proekologiczne.
Ile wynosi akcyza na węgiel?
Zgodnie z regulacjami unijnymi, każdy kraj ustala stawkę akcyzy na węgiel samodzielnie. Aktualna stawka akcyzy na węgiel w Polsce wynosi 1,38 zł za gigadżul (GJ) energii. Dla odbiorcy oznacza to dodatkowy koszt w zależności od ilości zużywanego węgla i jego kaloryczności. Z akcyzy na węgiel można być jednak w konkretnych przypadkach zwolnionym, o czym piszemy w dalszej części poradnika.
Jak obliczyć akcyzę na węgiel?
Obliczanie podatków nie kojarzy się z niczym pozytywnym, stąd wiele osób zadaje sobie pytanie „jak obliczyć akcyzę na węgiel?”. W rzeczywistości nie jest to trudne, jednak wymaga pewnych obliczeń, a przede wszystkim sprawdzenia kaloryczności węgla. To przede wszystkim od tej wartości będzie zależał koszt akcyzy. Z tego powodu bardziej kaloryczny opał (np. węgiel z Kazachstanu) będzie wymagał zapłacenia wyższej akcyzy od gorszego jakościowo węgla.
Przechodząc do sedna: jak obliczyć akcyzę na węgiel?
- Zacznij od ustalenia wartości energetycznej opału wyrażonej w gigadżulach. Taka informacja powinna być umieszczona na opakowaniu.
- Pomnóż wartość energetyczną przez stawkę akcyzy.
- Wynik to kwota akcyzy, którą musisz zapłacić.
Teoria to jedno, praktyka drugie. Sprawdźmy na przykładzie. Dostępny w Maaxx węgiel orzech ma wartość opałową w granicach 24-26 MJ/kg, ale dla ułatwienia uśrednimy tę wartość do 25. 25 MJ/kg to również 25 GJ/tona.
25 (GJ) x 1,38 (stawka akcyzy) = 34,5 złotych
Z tego wynika jasno: akcyza na węgiel orzech wyniesie 34,5 zł za tonę.
Kto jest zwolniony z akcyzy na węgiel?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, istnieje lista podmiotów, które są zwolnione z opłaty akcyzy. Na szczęście obywateli, standardowe użycie węgla nie jest objęte tym podatkiem. Kto jest zwolniony z akcyzy na węgiel?
- Gospodarstwa domowe, które wykorzystują węgiel do celów grzewczych.
- Podmioty administracji publicznej, oświaty itp.
- Podmiot pośredniczący.
- Podmioty używające węgla do prac rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb i leśnictwie.
- Przewoźnicy kolejowi.
- Podmioty używające węgla w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych.
Oczywiście nie wystarczy znajdować się na tej liście. Trzeba również zadbać o potwierdzenie faktu, że jest się zwolnionym.
Czy potrzebuję składać wniosek o zwolnienie z akcyzy na węgiel?
Kolejna dobra wiadomość: nie musisz składać wniosku o zwolnienie z akcyzy na węgiel. Jedyne, co musisz zrobić to przy okazji zakupu określić, do czego jest ci potrzebny węgiel. Całość odbywa się z reguły przy zakupie – w Maaxx oznacza to uzupełnienie jednego pola w formularzu zakupu. Przykładowo: jeśli kupujesz węgiel do ogrzania domu, podaj numer dokumentu tożsamości i numer PESEL.
Jak księgować akcyzę na węgiel?
Trochę trudniej (ale tylko trochę) cała sytuacja prezentuje się w przypadku zakupów firmowych, które nie są zwolnione z akcyzy. Dla przedsiębiorcy koszt poniesiony na akcyzę księguje się w KPiR (Księdze przychodów i rozchodów) w kolumnie 13 „Pozostałe wydatki”. Wpisu można dokonać na podstawie dokumentu poświadczającego zakup, czyli zazwyczaj faktury VAT.
Warto jednak pamiętać, że to podmiot sprzedający węgiel jest zobowiązany do odprowadzenia akcyzy do urzędu skarbowego.
Czy akcyza na węgiel obowiązuje przy zakupach przez internet?
Tak, akcyza na węgiel obowiązuje również przy zakupie węgla przez internet. Niestety nie ma tu żadnych wyjątków. Warto wcześniej upewnić się, czy sprzedający faktycznie to robi, a cena węgla uwzględniła dodatkowy podatek, żeby nie mieć problemów.Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko jest, jak należy, skorzystaj z oferty Maaxx. Jak już wspominaliśmy – w Maaxx spełnienie wymagań prawnych to wypełnienie jednego dodatkowego pola w formularzu przy zakupie. Wszystko łatwo, szybko, czytelnie i co najważniejsze: w zgodzie z polskim prawem.